Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jednorožec

20. 1. 2007

Bájné zvíře s tělem koně nebo kozy.Někdy bývá jednorožec znázorňován jako bílý kůň s antilopíma nohama a jedním rohem uprostřed čela.Jako první se o něm zmiňuje v roce 400 př.n.l řecký lékař,který jeho rohu přisuzoval magické vlastnosti,zejména ochranu před jedem.Prášek z něj nebo amulety s tímto práškem(ve skutečnosi šlo o kly narvala)hrál velkou roli v lidovém léčitelství.Podle mýtů byl jednorožec velmi plachý a mohl být zkrocen pouze pannou.Proto byl považován za symbol čistoty.Podle svatého Ambrože je jednorožec dokonce symbolem Krista.Někteří odborníci se domnívají,že původ jednorožce by mohl být v mylné interpretaci perských basreliéfů,na na nichž byla znázorněna pouštní antilopa.Při pohledu z boku se zdá,jako by měla pouze jeden roh.Možné také je,že mýty o jednorožci souvisejí s nosorožcem indickým nebo narvalem jednorohým.

jednorožec

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

poznámka

(Kara, 15. 8. 2011 1:17)

Ani jednorožci nepatří mezi démonické bytosti...takovéto stvoření a i jiné co tu čtu patří spíše do baju a legend. Démon je bytost,oplývající temnou mocí a myšlenkami jen na ničení...démoni zastupují temnou stranu síly, laicky řečeno samotného Satana či Lucifera. Což těžce pochybuji,že by čisté zvíře jako jednorožec mohl někdy zastupovat.

ůgůgd

(ljklkjlůkj, 1. 11. 2007 16:12)

AZATHOTH-tohle je démon a né jednorožec
Vnější slepý bůh, známý také jako Prvotní chaos a Démonský sultán. Azathoth je normálně beztvarou chaotickou masou, ale je známo, že přijal jiné formy, když byl vyvolán. Hlodá hladově v nepředstavitelnosti temných propastí mezičasu, které jsou zahaleny v šílených úderech temných bubnů a monotóních zlořečených kvílících fléten a s jejich pomocí zpomaluje tanec absurdních a gigantických kolosů věčných bohů. Slepota, němost, tupost a šílenost těchto bohů je jen duše jejich poselství plazicího se chaosu Nyarlathotepa.
Azathoth sedí na svém černém trůnu ve dvoře v Posledním chaosu (někdo říká, že ve středu vesmíru či dokonce v jeskyních v hlubinách Země), kde bezmyšlenkovitě bublá a rouhá se mezi tanečníky, Druhými bohy, kterým předsedá. Od Azathothova dvora, kterému nevládnou běžné zákony času a prostoru, dělí zbytek vesmíru závoj z barev. Azathoth může opustit svůj trůn pouze tehdy, je-li vyvolán inkantancemi či skrze jednu ze speciálních bran umístěných v chrámech hmyzu ze Shaggai.
Legenda vypráví, že z Azathotha se zrodil vesmír, a na konci že jej zase zničí. Někteří moderní myslitelé ztotožňovali Azathotha s Velkým třeskem, což by souhlasilo s řeckými a severskými mýty o stvoření světa, který vznikl z prvotního chaosu. Může být také zosobněním radioaktivity, formule pro vyvolání Azathotha obsažená v de Vermis Mysteriis vyžaduje velké množství štepitelného materiálu. Azathothovy též bývá dána za vinu Tunguzská exploze z roku 1908, přestože většina vědců je přesvědčena o tom, že šlo o pád meteoritu.
Někteří učenci poukazují na paralely mezi Azathothem a gnostickou Achamoth, matkou Demiurga, či egyptským kultem slunečního disku Atona, ale uctívání Azathotha jako takového se zdá být řídké. Jediný opravdový pozemský kult byl zaznamenán u gnophkehů, v pozdější době jej uctívali osamělí šílenci. Azathoth má velkou řadu následovníků mezi shany, jejichž chrámy obsahují podobizny jeho avatara Xada-Hgla. Rituály, které shanové pro Azathotha pořádají, jsou opravdu hrozné.
Vyslovení Azathothova jména dává velkou moc nad bytostmi z vnějšku, a jeho neznámé tajné jméno má ještě větší moc. Toto však má své omezení, a dokonce ani Necronomicon neobsahuje Azathothovo tajné jméno. Prý každý se jen třese hrůzou, když se odslechne o nukleárním chaosu, před kterým nás Necronomicon milosrdně ukrývá - před jménem Azathoth
Někdo tvrdí, že Démonský sultán nebyl vždy Idiotickým chaosem. Prý ztratil své tělo i mysl ve velké mezivesmírné bitvě, při které mohl výt vyvržen až za hranice tohoto rozměru. Tento výklad se nachází pouze v několika málo dílech. Měli bychom také poznamenat, že sám Azathoth prý je pouze loutkou někoho či něčeho mnohem strašnějšího.